Roku kopšana pastiprinātas mazgāšanas un dezinfekcijas apstākļos

news-img

Roku mazgāšana ir pašsaprotama personīgās higiēnas sastāvdaļa. Ņemot vērā Covid-19 vīrusa pandēmiju, atgādinājums par biežas un rūpīgas roku mazgāšanas un dezinfekcijas nozīmi izskan ik uz soļa. Labā ziņa – tas tiešām palīdz! Diemžēl mūsu roku ādai pastiprinātie drošības pasākumi var radīt zināmas neērtības. Roku ādas sausums, apsārtums, jutība, plaisāšana šobrīd nav retums, turklāt mainīgajos pavasara laikapstākļos ir viegli ''apvējot'' ādu, pastiprinot iespējamo kairinājumu. Roku ādas stāvoklim ir ne tikai estētiska nozīme - kairināta, saplaisājusi āda kļūst uzņēmīga pret dažādām infekcijām. Īpaši jāuzmanās alerģiskas un jutīgas ādas gadījumā.

Ko darīt? 

  • Turpiniet ievērot paaugstinātas roku higiēnas režīmu, papildus rūpējoties par ādas veselību.
  • Iespēju robežās izvairieties no abrazīvām ziepēm un skrubjiem.
  • ASV slimību profilakses un kontroles centrs (CDC) medicīnas personālam rekomendē lietot alkoholu saturošu, ierīvējamu dezinfekcijas gēlu, kas satur kādu emolientu, proti, komponenti, kas uzlabo ādas barjerfunkcijas. Tiek uzskatīts, ka tas ir efektīvāk un mazāk kaitīgi nekā ļoti bieži mazgāt rokas. Tomēr šī rekomendācija neatceļ nepieciešamību mazgāt rokas ar ūdeni un ziepēm 20 sekunžu garumā, ja rokas ir acīmredzami netīras, pirms ēšanas un ēdienu gatavošanas, un pēc tualetes apmeklējuma.
  • Veiciet ierastos mājsaimniecības un āra darbus, izmantojot cimdus, pat ja tā nav darīts iepriekš. Vēlams, lai cimdi nesatur lateksu, kas ir potenciāls kontaktalergēns. Tāpat iespēju robežās jāizvēlas cimdi, kuru iekšpusē ir iestrādāta kokvilna, tas mazinās roku svīšanu. Ilgstoša atrašanās mitrumā, proti, pašu sviedros arī var veicināt ādas iekaisuma,, dermatīta attīstību.
  • Pastiprināti lietojiet roku krēmus, ziedes un maskas – biezs krēms būs iedarbīgāks par šķidru losjonu.

Kā izvēlieties labāko roku kopšanas līdzekli?
Dažādu kopjošu līdzekļu piedāvājums ir plašs, šobrīd ietiecams lietot tos, kas paredzēti sausai un kairinātai ādai. Ja neesat pārliecināti par savu izvēli, izpētiet līdzekļa sastāvu, kas norādīts uz iepakojuma.

Izvēlēties kopjošos līdzekļos, kuru sastāvā ir okluzīvi - vielas, kas uz ādas veido dabisku barjeru un palīdz saglabāt tās dabisko mitrumu. Visbiežāk tas būs lanolīns, vazelīns, silikons, un augu eļļas. Šobrīd ar dabīgā mitruma saglabāšanu vien nepietiks. Papildus elementiem, kas nepieļauj esošā ādas mitruma zudumu, līdzekļa sastāvā jābūt humektaniem, kas piesaista ūdeni ādai, piemēram, glicerīnan, urīnvielai, hialuronskābei. Nozīme ir arī emolientiem, piemēram, keramīdiem. Tie ir lipīdi, kas nokļūst starp šūnām ādas raga slānī un notur tur ūdeni, piešķirot ādai noteiktu elasticitāti un maigumu.

Krēmi vai ziedes jāuzklāj vairākas reizes dienā, tiklīdz jūtat, ka roku āda kļūst sausa. Uz nakti uzklājiet kopjošu roku masku.

Rūpes par ādu ilgtermiņā
Lai pastāvīgi uzturētu roku, sejas un ķermeņa ādu labā stāvoklī, ar krēmiem vien nepietiek. Ļoti svarīga ir pareiza uztura, vitamīnu un citu mikroelementu izvēle, kuru visprecīzāk palīdzēs noteikt ārsts.

Ar ādas sausumu palīdz cīnīties:

  • D vitamīns
  • Iekšķīgi lietojami kalogēnu saturoši līdzekļi
  • C vitamīns
  • Zivju eļļa

!!! Ja novērojat, ka ādas sausums vai citas ādas problēmas ieilgst, vērsieties pie dermatologa – āda ir viens no mūsu organisma iekšējo procesu spoguļiem un var signalizēt par nopietnām veselības problēmām.

Dermatologa un citu speciālistu konsultācijas pieejamas arī attālināti, izmantojot www.doconline.lv konsultāciju platformu.

Iesaka skaistuma institūta ''Liora'' dermatovenerologs Dr. Aleksejs Zavorins.