Kovidlaikā, kad sejas maskas kļuvušas par mūsu ikdienu

news-img

1. Vispirms – kāpēc tā notiek?

Šī ir patiešām jauna, aktuāla problēma. It sevišķi tām, kurām sejas maska jāvalkā ilgstoši – mediķiem, pārdevējām, biļešu kontrolierēm vilcienos… Viens no iemesliem, kāpēc maskne vispār rodas, ir siltā un mitrā vide, kas veidojas starp masku un cilvēka ādu. Tie ir lieliski apstākļi, lai savairotos baktērijas un ādas dabiskā barjera jeb mantija tiktu traumēta. Papildus tam maska pati par sevi kairina ādu, jo tā tomēr kustas, mēs to mēdzam piekārtot arī pašas, un tas rada berzi.

2. Kā mazināt iekaisumu?

Ja maskas nēsāšana problēmas jau radījusi vai arī – lai tās neveidotos (it sevišķi, ja tev jau kādreiz bijis sejas iekaisums), pirmkārt, jāsāk ar regulāru sejas attīrīšanu no rīta un vakarā.

Tam es iesaku lietot attīrošās putas, kuru sastāvā ir hlorheksidīns, kas nomāks mikroorganismu vairošanos un attīrīs ādu no dziedzeru sekrētiem.

Pēc sejas nomazgāšanas ieteicams to attīrīt ar toniku, kas vēl papildus noņems to, ko gels nenotīrīja, un atjaunos ādas dabīgo pH. 

Pēc šāda veida sejas attīrīšanas jau vari uzklāt līdzekļus ar aktīvām vielām, kas mazina iekaisumu un baktēriju vairošanos. Ikdienā tas varētu būt mitrinošs krēms.  Pa nakti vari uzklāt vēl spēcīgāku krēmu, kas mazina iekaisumu, turklāt tam vajadzētu būt tādam, kas samazina ādas mirušo šūnu daudzumu. 

Šis ir plāniņš, kā cīnīties ar izsitumiem, izmantojot sejas kopšanas līdzekļus. Bet ir vēl papildu pasākumi, kas jāievēro...

Tātad, ja tu lieto auduma masku, tā katru dienu jāmazgā vismaz 60 grādu temperatūrā un jāizgludina. Vai – ja tu nēsā medicīnisko masku, tad ik pēc noteikta stundu skaita to nomaini pret jaunu. Svarīgi būtu maskai nepieskarties ar netīrām rokām, piemēram, to piekārtojot. Protams, tas nav viegli, bet, ja par to īpaši piedomā, viss ir iespējams – saku no personiskās pieredzes.

Tāpat mans padoms ir zem maskas neklāt dekoratīvo kosmētiku – tonālo krēmu un tamlīdzīgi. Pirmkārt, lielāko dienas daļu smukums tik un tā nebūs redzams. Otrkārt, kosmētika tiešām var veicināt poru aizsprostošanos un baktēriju attīstību mitrajā vidē zem maskas.

3. Vai lietot arī savus ikdienas krēmus?

Bieži vien, ja maskas zonā rodas izsitumi, tie mēdz pāriet uz visu seju. Tādā gadījumā šobrīd, kamēr parādījušies izsitumi, savus krēmus – dienas, nakts, mitrinošos, barojošos – vajadzētu nolikt maliņā (izņemot acu krēmu, to gan turpini lietot kā līdz šim) un pievērsties arsenālam, kas samazina iekaisumu. Šos līdzekļus uzklāj uz visas sejas. Vai arī, ja ir sajūta, ka pretiekaisuma krēms ādu kairina vai rada nepatīkamas izjūtas – kā tas nereti arī notiek, jo manis nosauktie līdzekļi ir gana aktīvi, – pastāv iespēja to iedarbību padarīt mazliet maigāku, ja pa virsu antibakteriālajam krēmam vai lokālajam līdzeklim uzklāsi savu ierasto mitrinošo dienas krēmu.

Galvenais ādu ir attīrīt un mitrināt!

3 droši soļi!

  1. Mazgā ar ādas tipam atbilstošām putiņām vai gelu.
  2. Attīri ar toniku!
  3. Mitrini!

Vairāk lasiet žurnāla ''Ievas Veselība'' 2020.gada novembra izdevumā