Kā cīnīties ar matu izkrišanu?

Lai nezaudētu matu apjomu un izskatu, izvēlies mūsdienīgas metodes, kas palīdz novērst pat ģenētiski noteiktu matu izkrišanu un ilgtermiņā uztur veselīgu matu izskatu. Stāsta ''Skaistuma institūts ''Liora'''' ķirurģe Ilze Runce

NOTVERT ĪSTO BRĪDI

No matu izkrišanas nav jābaidās, tas ir dabisks process – mati atjaunojas, lai saglabātu kvalitāti. Sievietēm mati parasti izkrīt galvas augšpusē, un cauri plānajai matu kārtiņai kļūst redzama galvas āda vai tukšāki laukumi pieres daļā. Ir svarīgi saprast, vai mati vispār ataug. Iespējams, tie aug, bet ir tik trausli, ka vairs nenodrošina apjomu.

TOKSISKA VIDE UN STRESS

Mata sīpoliņš jeb folikuls ir ļoti jutīgs, tas ātri reaģē uz jebkurām pārmaiņām organismā, toksiskā vidē sāk nīkuļot un izsīkst. Mata saknītēm neciešamus apstākļus var radīt arī pārtika, ūdens, neveselīgs dzīvesveids, sadzīves ķīmija, nepiemēroti matu kopšanas līdzekļi, vides un gaisa piesārņojums un citi faktori, kas slikti ietekmē aknu attīrīšanos un imunitāti.

PĀREJOŠAS SEKAS

Pārejošu matu izkrišanu bieži izraisa akūti iekaisumi un infekcijas slimības, jo īpaši, ja tās saistītas ar augstu temperatūru. Lai aizkavētu matu zudumu, ieteicams pievērst pastiprinātu uzmanību citiem faktoriem, kas varētu sekmēt matu izkrišanu, – novērst blakusslimības, dzelzs trūkumu, mazināt stresu. 

Arī diendienā veidotā zirgaste nospriego matus pieres un deniņu daļā, pasliktinot matu sakņu apasiņošanu, un izraisa pakāpenisku priekšējo matu izkrišanu. Novēršot kaitīgo iemeslu, matu augšana turpinās. Sievietēm mati dažkārt pastiprināti izkrīt pēc grūtniecības, kad strauji mainās hormonu līmenis, bet pusgada laikā hormonu līmenis stabilizējas un iepriekšējais matu daudzums atjaunojas.

JUTĪGUMS PRET ANDROGĒNIEM

Katra mata dzīves ciklu iedala trijās daļās – augšanas cikls, snaudošā fāze un izkrišanas stadija.

Kad matam ir iestājusies izkrišanas fāze, nekas vairs nav glābjams. Tāpēc ir jānoķer īstais mirklis, kad mati kļūst smalkāki un sāk izsīkt. Tas signalizē, ka matiem pie saknēm nepietiek vajadzīgo barības vielu vai ir izveidojies pastiprināts jutīgums pret vīrišķajiem hormoniem androgēniem. 

Kad estrogēnu daudzums dzīves laikā samazinās, sieviete pakāpeniski var zaudēt ievērojamu matu apjomu. Matu augšanas fāzē šo situāciju vēl var glābt, stimulējot galvas ādā asinsriti un bloķējot specifisko androgēna iedarbību.

PADZIĻINĀTI IZMEKLĒJUMI

Lai novērstu matu izkrišanu, ir jāveic galvas ādas diagnostika un jāuzsāk pareiza ārstēšana.

  • Trihoskopija ir matu stiebru un galvas ādas apskate. Tā ļauj izvērtēt galvas ādas stāvokli, izaugušo matu diametru, augšanas vietas.
  • Padziļinātai analīzei tiek izrauti daži matiņi, lai veiktu matu saknīšu analīzi mikroskopā. Tā atklāj, cik daudz matu atrodas augšanas, snaušanas un izkrišanas stadijā. Trihologs izjautā arī par dzīvesveidu, veselības problēmām, slimību vēsturi, nosūta uz asinsanalīzēm, lai izpētītu vairogdziedzera un dzimumhormonu daudzumu, un pārbauda, vai nav galvas ādas sēnīšu infekcijas.

INDIVIDUĀLA ĀRSTĒŠANA

Lai noteiktu iedarbīgāko medikamentu izvēli konkrētajam pacientam, mūsdienās ir iespējams veikt ģenētisko testu. Ar šī testa palīdzību iespējams izvairīties no preparātu lietošanas, kas nedod gaidīto. Individuāla ārstēšana, ko pielāgo ģenētiskajām īpatnībām, spēj sniegt ļoti labu rezultātu.

LĀZERTERAPIJA

Intensīvas matu izkrišanas apturēšanai klīniskajos pētījumos ir pierādīta zemas intensitātes lāzerterapijas (Low Level Laser Therapy – LLLT) efektivitāte. Ārsti tam izmanto speciālas fotobiostimulācijas lāzera ierīces, lāzerķiveri, lāzerķemmi – to vari pati lietot arī mājas apstākļos. Apstrādājot galvas ādu ar infrasarkano biostimulējošo lāzeru, ādā tiek veicināta asinsrite un stimulētas šūnas, kas būtiski uzlabo matu augšanas apstākļus. Mati nostiprinās, aug ātrāk, ir resnāki. Lāzera gaisma iedarbojas uz šūnu mitohondrijiem, stimulējot mata folikula šūnu pāreju uz mata augšanas aktīvo fāzi. Matu izkrišana apstājas aptuveni pēc sešām lāzerprocedūrām, tās palīdz saglabāt matu esošo apjomu un mazliet to pat uzlabo.

PRP JEB PLAZMAS INJEKCIJAS

PRP (Platelet Rich Plasma) ar trombocītiem, augšanas faktoriem un proteīniem (fibrīns, fibronektīns, vitronektīns) bagātinātas plazmas injekcijas galvas ādā ir viena no efektīvākajām metodēm, ko izmanto matu apjoma atjaunošanai vai palielināšanai un dažādu veidu matu izkrišanas ārstēšanai. Injekcijām izmanto pašas pacientes asinis, kas tiek apstrādātas speciālā aparatūrā un tūdaļ injicētas vitalitāti zaudējušo matu zonās.

MEZOTERAPIJA

Lai stimulētu matu augšanu, galvas ādā – vietās, kur jāaug matiem, – tiek injicēts mezokokteilis – aktīvo vielu koncentrāts, ko veido aminoskābes, vitamīni un barojošas vielas. Tās aktivizē matu saknītes, uzlabo galvas ādas un matu stāvokli. Ārstniecisko vielu sastāvs katram pacientam tiek piemeklēts individuāli, atkarībā no problēmas.

CILMES ŠŪNU TERAPIJA

Pasaulē aizvien plašāk izmanto cilmes šūnas – ar biopsijas pančas palīdzību pacienta pakauša daļā tiek paņemti galvas ādas audi, kas satur epidermālās un mezenhimālās cilmes šūnas. Iegūtais materiāls tiek apstrādāts speciālā iekārtā, lai atdalītu cilmes šūnas, un injicēts skalpa ādā – tieši tajās zonās, kur vajadzīga audu atjaunošanās aktivizācija. Ādā ievadītās cilmes šūnas ar augšanas faktoru un citokīnu palīdzību veicina jaunu matu folikulu veidošanos. Lai panāktu matu apjoma uzlabošanu, jāveic viena procedūra.

MATU PĀRSTĀDĪŠANA

Kad vairs nelīdz ne medikamenti, ne ārstnieciskās procedūras, matus iespējams arī pārstādīt. Šo metodi izmanto, lai atjaunotu matu kuplumu un koriģētu izkritušo matu līniju.

Pārstādīšanai izmanto matus no pakauša daļas vai galvas sānu daļām, jo mati šajās zonās nav pakļauti izkrišanai un saglabā šīs īpašības arī pēc transplantēšanas.

Vairāk lasiet žurnāla ''Santa'' 2021. gada maija-jūnija izdevumā